Werdykt jury Jazz Juniors 2015

Werdykt jury 39. Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych JAZZ JUNIORS

Jury w składzie:

Indrė Jučaitė
Ivan Blagojevic
Tommy Caggiani
Adam Huang (Yong Huang)
György Wallner

po wysłuchaniu 6 zespołów w dniach 4-6 grudnia 2015 postanowiło przyznać następujące nagrody:


3. miejsce dla:

Piotr Budniak Essential Group

2. miejsce oraz nagrodę dodatkową w postaci sesji nagraniowej w Studio Nagraniowym Dworek Białoprądnicki dla:

Quindependence

GRAND PRIX, I miejsce, nagrodę w wysokości 10 000 PLN oraz nagrodę dodatkową w postaci sesji nagraniowej w RecPublica Studios dla:

Stanisław Słowiński Quintet

Fundatorzy nagród:
Bank Zachodni WBK
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych
Zakład Elektrowni Wodnych Niedzica S.A.
RecPublica Studios
Studio Nagrań Dworek Białoprądnicki

 

NA POCZĄTEK GRZEGORZ KARNAS FORMULA

To zespół czerpiący z tradycji kolektywnej improwizacji, rozgrywającej się na bazie oryginalnych, prostych tematów i kompozycji. Liderem formacji jest Grzegorz Karnas, wokalista o głębokiej muzykalności i wyjątkowym talencie improwizatorskim, producent muzyczny, lingwista, pomysłodawca i organizator Festiwalu Voicingers, promotor, blogger, pedagog.

„Wreszcie Jazzwerkstatt sprowadza do Berna muzyków, którzy w innych okolicznościach nigdy by razem nie wystąpili. Tegorocznym odkryciem był polski wokalista Grzegorz Karnas, który w zupełnie niespektakularny, a jednak hipnotyzujący sposób snuł wraz ze swym polsko-szwajcarskim kwartetem opowieść na skraju melancholii i ekscentryzmu. Karnas prowadził empatyczny dialog z kolegami z zespołu” - zachwycał się niedawnym występem zespołu Karnas Formula dziennikarz Tom Gsteiger („Der Bund”).
Sercem muzyki tego kwartetu jest głos lidera, w kapitalny sposób łączącego słowa piosenek, skat, wokalizy, improwizacje i elementy opowiadania. Linia basu Mariusza Praśniewskiego nadaje zespołowi Karnas Formula fundamentalny puls. Stanowi punkt zaczepienia dla radosnych eksploracji Karnasa. Tym samym tańczy on między strukturami utworów i generuje energię, która sprawia, że strumień muzyki płynie we wszystkich kierunkach. Grę niemieckiego gitarzysty Floriana Möbesa charakteryzuje ogromne zamiłowanie do niuansów w brzmieniu i dynamice, w których wykorzystuje wszelkie bardziej i mniej subtelne odcienie muzycznej ekspresji. Osiąga to dzięki bogatym harmoniom i gęstym pejzażom muzycznym, a także ostrym krawędziom formowanym przez wyrazistą i melodyjną grę. Pochodzący z Luksemburga perkusista Jerome Klein to niezwykle elastyczny i wyrazisty muzyk. Jego uproszczone i precyzyjne rytmy, a także wrażliwość na brzmienie stanowią ostatni ze składników tego muzycznego przepisu. Klein gra w stylu najlepszych bębniarzy i zamiast popisywać się swoimi niewątpliwymi umiejętnościami, wykorzystuje je w taki sposób, aby zapewnić grającym z nim muzykom poczucie bezpieczeństwa.
Koncert formacji Grzegorz Karnas Formula odbędzie się 4 grudnia 2015 w CK Rotunda.
Bilety:

www.TICKETPRO.pl

sieć InfoKraków (ul. św. Jana 2, plac Wszystkich Świętych 2),

kasa CK Rotunda, ul. Oleandry 1, tel.: 12 633 35 38 (w godz. 16.00 – 19.00) oraz na 1h przed koncertem

Grzegorz Karnas - śpiew (Polska)
Florian Möbes - gitara (Niemcy)
Mariusz Praśniewski - kontrabas (Polska)
Jerome Klein - perkusja (Luksemburg)

 

Napiórkowski Sextet „Up!” na Jazz Juniors!

Każda z moich poprzednich płyt była powodem do dumy i źródłem ekscytacji, ale ta jest dla mnie czymś szczególnym. Sumą doświadczeń, wejściem na wyższy poziom i pierwszym krokiem, by iść… jeszcze wyżej – zdradza Marek Napiórkowski. Krakowska premiera jego autorskiego projektu Sextet „Up!” odbędzie się 5 grudnia w CK Rotunda, w ramach 39. edycji Jazz Juniors.


„Up!” to dzieło bez precedensu w historii polskiego jazzu – stworzona z niezwykłym rozmachem realizacja marzeń Marka Napiórkowskiego, efekt jego artystycznych i życiowych poszukiwań, deklaracja dojrzałego człowieka, który nie chce oglądać się do tyłu. W skład nowego sekstetu, wielokrotnie nagradzanego wirtuoza, uznanego kilkakrotnie przez prestiżowy magazyn „Jazz Forum” za najlepszego gitarzystę jazzowego w Polsce wchodzą najwybitniejsi polscy muzycy.
Krzysztof Herdzin – jeden z najbardziej rozchwytywanych aranżerów w Polsce i jako autor orkiestracji muzyki do filmu „Marzyciel” współtwórca oscarowego sukcesu Jana A.P. Kaczmarka - napisał wyrafinowane i jednocześnie przystępne dla słuchacza opracowania autorskich kompozycji Marka Napiórkowskiego. Na płycie posłużył się nietypowym składem instrumentalnym, łącząc zespół jazzowy z kilkunastoosobową grupą muzyków filharmonicznych.
Na saksofonie sopranowym gra Adam Pierończyk – mistrz otwartej, odważnej formy, muzyczny wizjoner, a jednocześnie poeta, malujący dźwiękami swoją intymną opowieść.
Poza grą na saksofonie, w nietypowej dla siebie roli klarnecisty basowego występuje Henryk Miśkiewicz, na co dzień genialny alcista, legenda i dobry duch polskiego jazzu, tytan melodyjnej i pełnej energii improwizacji.
Robert Kubiszyn, ceniony muzyk sesyjny i producent, który od lat jest towarzyszem Marka Napiórkowskiego w muzycznej podróży, gra na kontrabasie i gitarze basowej.
Skład zespołu gwiazd uzupełnia perkusista Paweł Dobrowolski – jeden z najbardziej zajętych perkusistów, wzywany zawsze tam, gdzie powstają znakomite nagrania w każdej z jazzowych stylistyk.
Płyta „Up!” wzbudziła zachwyt krytyków i publiczności, zyskała też uznanie specjalistów z branży muzycznej, zdobywając nominację do nagrody FRYDERYK 2014 w kategorii „Jazzowy album roku”. Wersje koncertowe zawartych na płycie utworów są pełne ekspresji i improwizacyjnej pasji, co znajduje wyraz w entuzjastycznych reakcjach publiczności.
Przekonamy się o tym już 4 grudnia w CK Rotunda (ul. Oleandry 1, godz. 20.00), podczas krakowskiej premiery projektu Marek Napiórkowski Sextet „Up!”.

Bilety:

  • www.TICKETPRO.pl
  • sieć InfoKraków (ul. św. Jana 2, plac Wszystkich Świętych 2),
  • kasa CK Rotunda, ul. Oleandry 1, tel.: 12 633 35 38 (w godz. 16.00 – 19.00) oraz na 1h przed koncertem


Dołącz do nas: FACEBOOK

 
Wczytaj więcej...
(Nie ma więcej wiadomości do załadowania)

Program

Bilety

Weź udział